مقاله ها

ایده های تزئینی برای برگزاری سمینارها

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ظاهر و تزئین یک سمینار می تواند تاثیر مهمی بر میهمانان داشته باشد اما اغلب نادیده گرفته می شود. تزئینات فضای سمینار، نباید وقت گیر یا هزینه بر باشد و می تواند با توجه به بودجه نسبتا کم، به بهترین شکل برگزار شود. در این مطلب قصد داریم درباره ی نحوه ی برگزاری و چیدمان سمینار ها مطالبی را با شما عزیزان در میان بگذاریم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.


سمینار چیست ؟


سمینار به عنوان گردآوری افراد، به منظور بحث و صحبت در مورد موضوع اعلام شده برگزار میشود. چنین اجتماعاتی معمولا جلسات تعاملی هستند که شرکت کنندگان در مورد موضوع مشخص صحبت می کنند.

 


هدف از برگزاری سمینار چیست ؟


یک سمینار ممکن است تنها یک هدف یا چندین هدف داشته باشد. به عنوان مثال، یک سمینار به منظور آموزش و پرورش، مانند یک سخنرانی، که در آن شرکت کنندگان درمورد یک موضوع علمی و درک بهتر آن، برگزار می شود.

 


همچنین سمينارهای آموزشی، جهت انتقال دانش و مهارت به شرکت کنندگان برگزار شود. نمونه هایی از این سمینارها عبارتند از: امور مالی شخصی، بازاریابی اینترنتی، املاک و مستغلات، سرمایه گذاری و یا سایر سمینارهایی که شرکت کنندگان دانش یا نکات مربوط به موضوع بحث را کسب می کنند. یک سمینار می تواند انگیزه ای باشد. در این صورت هدف معمولا برای الهام دادن به شرکت کنندگان برای تبدیل شدن به افراد بهتر است یا در جهت اجرای مهارت هایی که ممکن است از سمینار آموزش هایی را کسب کنند.

 


برنامه ریزی سمینار :


اولین قدم برای برنامه ریزی یک سمینار موثر، تعیین اهداف سمینار است. در مورد مخاطب فکر کنید و هدف و منفعت کسانی را که شرکت میکنند را بدانید. هر سمینار باید یک دستور کار داشته باشد. بودجه سمینار را تنظیم کنید، محل برگزاری را انتخاب کنید و ملاحظات دیگری که ممکن است هزینه را افزایش دهند را پیش بینی کنید. برای برگزاری سمینار باید به تزئینات و چیدمان سمینار توجه کنید.

 

 

 

تشریفات سناتور کلیه ی خدمات مربوط به مراسم های مختلف از جمله برگزاری سمینارها و همایش ها را به بهترین حالت و مبنی بر سلیقه ی شما برعهده می گیرد. کافی است با ما تماس بگیرید و با مشاوران ما مشورت کنید : 09133130888 - 03136670176 - 09139999903


رنگ ها :


برای تزئین سمینار، رنگ هایی که انتخاب می شود به شدت به مخاطب و موضوع ارائه شده بستگی دارد. برای رنگ آمیزی فضای سمینار، از دو یا سه رنگ مجزا استفاده کنید. در اینجا برخی از ترکیب های رنگی جذاب و حرفه ای را در نظر می گیریم : کرم و طلایی؛ آبی، خاکستری و سفید، قرمز و کرم؛ نقره ای، سفید و سیاه.

 


چیدمان میزها :


نحوه ی چیدمان میزهای ثبت نام بسیار مهم است. چراکه جذابیت این میزها در میزان استقبال شرکت کنندگان تاثیر بسزایی میگذارد. بهتر است این میزها، متناسب با طرح و رنگ و با استفاده از از صنایع دستی، سرگرمی و یا فروشگاه های مختلف تزئین کنید. البته لازم به ذکر است موضوع سمینار برای نحوه ی چیدمان و استفاده از تزئینات بسیار مهم است و بستگی به موضوع سمینار دارد. اگر نمی توانید رنگ مورد نیاز میزهای سمینار خود را پیدا کنید، به جای آن می توانید از میزهای سیاه و سفید استفاده کنید. به عنوان مثال برای پذیرایی از یک میز جداگانه استفاده کنید.


گل آرایی :


تزئینات گل آرایی برای چیدمان میز ثبت نام و دیگر میزهای موجود در سمینار مانند میز میهمان، بسیار زیبا و شکیل خواهد بود. گل ارایی در سمینارها برای هر موضوعی مناسب است و یک آیتم بسیار خوب برای تزئین سمینار به حساب می آید. گل های جذاب مانند گل لاله و میخک را انتخاب کنید و آنها را در گلدان های کم رنگ قرار دهید. گلدان های سفید، سیاه و یا روشن در سمینارها مناسب تر هستند و حواس میهمانان و شرکت کنندگان را منحرف نمی کند.

 


قبل از همایش به موارد زیر توجه کنید :


1. قبل از همایش امکان اسکان مسافران را فراهم کنید.
2. میهمانان با استفاده از فرم ها و از روی لیست های اعلام شده پذیرش شوند.
3. فرم های نظرخواهی در بین شرکت کنندگان توزیع شود و در پایان همایش نیز دریافت گردد.
4. در ابتدای ورود میهمانان میتوان کاتولوگ هایی با مضمون اهداف همایش و جدول زمانی و برنامه های همایش در اختیار شرکت کنندگان قرار بگیرد. میتوان در این برگه ها موارد دیگری نیز گنجاند که در امور عادی زندگی برای شرکت کنندگان مثمر ثمر باشد.
5. در ابتدای مراسم آیاتی چند از کلام الله مجید تلاوت شود.
6. بعد از تلاوت آیات قرآن سرود ملی کشور با صدای رسا پخش شود.
7. در حین برگزاری همایش امنیت و نظم و آرامش در سالن برقرار باشد.
8. جایگاه سخنران و مجری باید به اندازه کافی از جایگاه سایر میهمانان بلند تر باشد.
9. میکروفون و بلندگو ها قبلا تست شده و از صحت کار کردن آنها اطمینان حاصل شود.
10. سیستم تهویه و سرمایشی /گرمایشی محل برگزاری همایش مناسب آب وهوا و شرایط آب و هوایی منطقه باشد.
11. خدمات بهداشتی و سلامتی مناسب در محل همایش در نظر گرفته شود.
12. امکان دسترسی تمام اعضا به آب آشامیدنی سالم باشد.
13. سیستم روشنایی جایگاه سخنران و حاضران در سالن متناسب با ساعت برگزاری همایش باشد، بطوریکه نوشته را به راحتی بتوان خواند.
14. قبل وبعد برگزاری همایش ایاب و ذهاب آسان و سریع در اختیار مهمانان قرار بگیرد.
15. محل جداگانه ای برای خبرنگاران و روزنامه نویسان تعبیه شده باشد.
16. گرفتن عکس های مناسب و با کیفیت بالا برای مستندسازی همایش و درج در پوستر های بعدی ضروری است.
17. عکاسان و در صورت لزوم فیلمبرداران تمام سالن را پوشش دهند و فقط روی جایگاه سخنران متمرکز نشوند.
18. صندلی باید به اندازه کافی برای جلوس اعضا پیش بینی شده باشد.
19. برای مهمانان ویژه باید جایگاه خاصی در نظر گرفته شود.
20. کاغذ و قلم باید در اختیار همه شرکت کنندگان برای یادداشت برداری قرار بگیرد.
21. باید برخی از امور غیر منتظره مانند کمبود صندلی و یا قعطی سیستم روشنایی و یا تهویه قبل از همایش پیش بینی شده باشد. با اداره برق و آب هماهنگی های لازم انجام شده باشد.
22. حین برگزاری مراسم باید تغذیه وپذیرایی مناسبی صورت گیرد.
23. امکان استفاد راحت از پروژکتورهای سالن برای سخنرانان باشد.
24. باید قبل از مراسم افراد خوش برخورد برای خوشامدگویی و راهنمایی و انجام امور پذیرایی آموزش دیده شده باشند و درحین مراسم بر کار آنها نظارت لازم باشد.
25. بعد از پایان مراسم باید چکیده ای از برنامه ها و موضوعات سخنرانی اعلام شود.
26. میتوان هدایای و لوح های تقدیری برای تشکر از حضور مهمانان در نظر گرفت.
27. در پایان مراسم باید گزارش کامل و جامعی از سمینار به منظور ارائه آن به مسئول دبیرخانه تهیه شود و مجموعه مقالات ارائه شده برتر در اختیار همگان قرار گیرد.

 

 

 

تشریفات سناتور کلیه ی خدمات مربوط به مراسم های مختلف از جمله برگزاری سمینارها و همایش ها را به بهترین حالت و مبنی بر سلیقه ی شما برعهده می گیرد. کافی است با ما تماس بگیرید و با مشاوران ما مشورت کنید : 09133130888 - 03136670176 - 09139999903